Focaccia med oliven og za’atar

Ingredienser

  • 750 gram hvetemel
  • 555 gram vann
  • 10 gram salt
  • 25 gram gjær
  • olivenolje
  • 15 stk kalamataoliven
  • 4 ss soltørkede tomater
  • 1 ts sumac
  • 0,5 ts timian
  • 0,5 ts basilikum
  • 0,5 ts oregano
  • 1 ts sesamfrø
  • 1 klype havsalt
  • kvernet pepper

Fremgangsmåte

  1. Rør ut gjær i 100 gram vann og bland sammen med 100 gram hvetemel. Dekk til med folie og sett i kjøleskapet til dagen etter.
  2. Når gjær starteren har fått stå over natta, rører du ut gjærstarteren med det resterende vannet (455 gram). Deretter tilsetter du resterende mel (650 gram) og salt. Elt i en kjøkkenmaskin i 15 minutter.
  3. Ha over folie og hev i kjøleskapet i 2 til 3 døgn. Ta ut av kjøleskapet 4 timer før du planlegger å bake den i ovnen.
  4. Når du har tatt deigen ut av kjøleskapet skal du smøre inn en passe stor form med olje. Vær raus, men ikke overdriv. Deretter heller du over deigen og lar den være der i 4 timer eller til den har blitt dobbel så stor.
  5. Forvarm ovnen på 250 grader. Når deigen er ferdig med etterhevingen kutter du soltørket tomat og kalamataoliven i små biter. Bland sammen krydderet. Hell litt olje over focacciaen, strø over tomat og oliven, samt krydder. Trykk toppingen inn i deigen. Strø over litt havsalt.
  6. Bak focacciaen i ovnen i omtrent 30-45 minutter, litt avhengig av hvor stor form du har brukt og hvor tynn focacciaen er. Følg med underveis. Når den er gyllen på toppen og har fått en litt hard skorpe er den ferdig.

Likte du oppskriften?

Om Grønnsmak

Grønnsmak har delt vegan- og vegetaroppskrifter siden 2016. Mitt mål med Grønnsmak er at alle får tilgang til gode og sunne oppskrifter som gjør det enklere å spise vegetarisk.

Gerrit Heeringa Karafiat